ЗНАМЕНИТИ КУЧИ



Марко Миљанов Поповић Дрекаловић (25. април 1833 — 2. фебруар 1901) је био народни књижевник,војсковођа и војвода из племена Кучи. У младости је био перјаник код кнеза Црне Горе Данила I Петровића. Војводске ознаке му је дао црногорски књаз Никола I Петровић, с којим се касније разишао због политичких неспоразума. Након ослобођења Подгорице (1878) био је Марко Миљанов једно вријеме градоначелник.
Тек се у 50. години описменио а своју је позну књижевну дјелатност сматрао животним задатком. Оставио је иза себе неколико дјела, попут радова Племе Кучи и Живот и обичаји Арбанаса, но његово је најважније и најпознатије дјело Примјери чојства и јунаштва.


Васа Чарапић, чувени Змај од Авале, пре два века био је један од првих који започео причу о устанку против дахија. Овај знаменити војсковођа рођен је 1770. године у Белом Потоку испод Авале, а погинуо 29. новембра 1806. у борби за ослобођење Београда. Његова породица пореклом је  из племена Кучи Дрекаловићи  , а 
занимљиво презиме добила је тако што је један од његових предака случајно убио пса неког Турчина, па је овај за откуп тражио 500 гроша. Када је скупио паре његов предак је новац, уместо у кеси послао у чарапи, па су прозвани Чарапићима.




Митар Лаковић комадант црногорске војске на Скадру и бици код Ђаковице .Рођен 1886. године  на Доњем Медуну. У борбама око Дећића  27. септембра 1912. године тешко је рањен , Ова слика рањеног Митра обишла је свет и изазвала чуђење да се после таквог рањавања може преживети, јер му је тане прошло испод левог рамена кроз плућа и изашло дијагонално изнад појаса. Лечен је у Чешкој, а после I светског  рата пензионисан.



Новак Милошев Вујадиновић рођен је 1835. године на Доњем Момчу у Кучима, гдје је и умро 1892. године. Био је алајбарјактар црногорске војске и перјаник Краља Николе. Један је од највећих црногорских јунака , а посебно се истакао у бици на Фундини 2. августа 1876.године када је 5000 бораца одбранило своје породице од 20 000 турских војника. Том приликом посекао је 74 турске главе. Збор Руса га је одликовао царским орденом и сабљом у којој су били уграђена 74 драга камена. Краљ Никола је на превару узео ову сабљу од Новака , наводно да му прода драго камење и тако да се Новак матерјално обезбеди. Међутим новац за продато драго камење никада није стигао у Новакове руке, од овог драгог камења обезбеђивана је спрема за Николине удаваче. Oва сабља   се чува у Народном музеју на Цетињу, а на њој је такође изгравирано : "КОЉЕМ ДУШМАНЕ У БОЈУ , АКО КЛЕЧИ НЕ УДАРАМ "




Поп Перо Ћирков Ивановић                        ( 1839 - 1930 )




Вуле Иванов Поповић 


                 

                                    
              








Барјактар Велиша Радованов Поповић, носилац златне Oбилића медаље. (1853 - 1936 ) 









Илија Божинин Петровић, стријељан 1909. године као противник књаза Николе.










Мајор Војин Лазовић страдао 1943.




Ђенерал црногорске војске Шћепо Шутов Спаић ,златна Обилића медаља, Карађорђева звезда, орден Светог Саве, орден Легије части ...